|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/10/17: سياست و هنر مقابل دوربين مستندسازان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5365
سه شنبه 3 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3880 17/10/92 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
      


سياست و هنر مقابل دوربين مستندسازان
شبكه مستند، توليد مجموعه هايي را آغاز كرده كه مي توانند به عنوان آثار مرجع نيز مد نظر قرار بگيرند

نويسنده: آذر مهاجر

تهيه و توليد آثار مستند در کنار تامين مستندهاي ايراني و خارجي از جمله اقدامات شبکه مستند براي پاسخگويي به نياز مخاطبان است. مجموعه هاي «يک فيلم، يک حقيقت»، «ما نيز روزگاري»، «يک لقمه نان» و «راديو مستند» از جمله آثاري است که مرحله توليد را در اين شبکه پشت سر مي گذارد.
    سينماي مستند کشورمان را پيشکسوتاني مجرب شکل داده و بتدريج بارور ساخته اند که برخي از علاقه مندان اين آثار هم بدرستي آنها را نمي شناسند. معرفي اين مستندسازان و توليد آثار مستند مرجع و قابل استفاده درباره اين پيشکسوتان، ضرورت توليد مجموعه اي به نام «يک فيلم، يک حقيقت» را باعث شده است؛ مجموعه اي که بيشتر قسمت هاي آن آماده و به شبکه مستند تحويل شده و برخي از قسمت هاي آن مراحل توليد نهايي را پشت سر مي گذارد.
    مستند «يک فيلم، يک حقيقت» به تهيه کنندگي ناهيد دل آگاه، با مشاوره و کارشناسي پدرام اکبري در 30 قسمت طراحي شده و بخش هاي پاياني 15 قسمت نخست آن در حال تدوين است. اکبري در اين باره گفت: هر قسمت از مجموعه «يک فيلم يک حقيقت» به بازنمايي زندگي، آرا، انديشه ها و آثار مستندسازان پيشکسوت اختصاص دارد و به طور طبيعي در گام نخست مستندسازان برتر و پيشگام تر را معرفي کرده ايم.
    محمدرضا اصلاني، خسرو سينايي، ارد زند، فرهاد مهران فر، پوران درخشنده، فرشاد فدائيان، عباس تحويلدار، مصطفي رزاق کريمي و زنده يادان شهيد آويني و مرحوم ابراهيم اصغرزاده از مستندسازاني هستند که در مجموعه «يک فيلم، يک حقيقت» به آنها پرداخته شده است.
    بر اساس توضيحات اين کارشناس، هر کدام از بخش هاي اين مجموعه مستند عنوان يا اسم خاصي دارد و توسط يک کارگردان ساخته شده است. وي درباره کارگردانان اين مستندها گفت: کارگردان هريک از اين مستندها با تعامل بين گروه توليد و مستندساز پيشکسوتي که فيلم درباره او ساخته مي شده، انتخاب شده است. کارگردانان مستندهاي مربوط به شهيد آويني و ابراهيم اصغرزاده که در قيد حيات نيستند با همفکري گروه تهيه و حسن استقبال و سازندگان آنها انتخاب شده اند. به عنوان نمونه مستند ابراهيم اصغرزاده را دو مستندساز فعال کشورمان اميد بنکدار و کيوان علي محمدي کارگرداني کرده اند. مستند خسرو سينايي را روناک جعفري به پيشنهاد خسرو سينايي ساخته است، سام کلانتري مستند مصطفي رزاق کريمي را ساخته و ليلاخليل زاده مستند مربوط به محمدرضا اصلاني را کارگرداني کرده است.
    اين مستندساز تاکيد کرد: بر اين باوريم که مجموعه «يک فيلم يک حقيقت» مي تواند به عنوان يک دايره المعارف مصور کوچک از مستندسازان پيشگام و صاحب نام کشورمان تلقي شود که در جاي خود اداي ديني به اين مستندسازان است و انتظار مي رود به دانش، آگاهي و اطلاعات جوانان و ديگر علاقه مندان سينماي مستند کشورمان بيفزايد.
    تهيه کننده مجموعه و اکبري اميدوارند پخش مجموعه مستند «يک فيلم، يک حقيقت» پايان دي ماه از شبکه مستند آغاز شود.
    
    تاريخ سياست در آثار مستند
    يکي از مجموعه هاي مستند در حال توليد «ما نيز روزگاري» نام دارد که بخش اول آن در 36 قسمت با موضوع زندگي و خاطرات عزت الله مطهري يا عزت شاهي پخش شد. سازندگان اين مجموعه مستند اين روزها سري دوم آن را بر اساس خاطرات محسن رفيق دوست مي سازند. حاجعلي محمدي، تهيه کننده و کارگردان مستند «ما نيز روزگاري» درباره اين مجموعه گفت: هر بار در اين مستند به يکي از رجال سياسي کشورمان مي پردازيم. بعد از تهيه مستند عزت شاهي سراغ آقاي عسکراولادي رفتيم تا بخش دوم «ما نيز روزگاري» را درباره ايشان بسازيم، اما اطرافيان ايشان ساخت مستند را با وجود اصرار ما به بعد از جراحي آقاي عسکراولادي موکول کردند، اما نتيجه اين شد که ايشان دار فاني را وداع گفت و ما براي هميشه از ساخت يک فيلم مستند با حضور خود ايشان محروم شده ايم.
    اين کارگردان درباره بخش دوم مستند «ما نيز روزگاري» که به زندگي و مبارزات محسن رفيق دوست اختصاص دارد، توضيح داد: علاوه بر ذکر خاطرات آقاي رفيق دوست، بخش هايي از زندگي ايشان را بازسازي کرده ايم؛ به اين منظور چند بازيگر کودکي، نوجواني و جواني ايشان را بازي کرده اند و اين تصاوير در کنار تصاوير آرشيوي مورد استفاده قرار گرفته است. توليد اين بخش از مجموعه ما نيز روزگاري به پايان رسيده و از اول بهمن به مخاطبان شبکه مستند ارائه مي شود.
    به گفته محمدي، ساخت بخش هاي بعدي اين مجموعه مستند نيز آغاز شده و به اين منظور مذاکراتي با سيدرضا نيري و مهدي غيوران صورت گرفته است. اين کارگردان تاکيد کرد: آقاي غيوران حال چندان مساعدي ندارند اما اميدوارم بتوانيم هر چه زودتر ساخت مستندي درباره ايشان را آغاز کنيم چرا که همسر آقاي غيوران نيز در کنار ايشان سال ها مبارزه کرده و هر دو بزرگوار گفتني هاي زيادي دارند که بخشي از تاريخ کشورمان را روايت مي کنند.
    
    «يک لقمه نون» نصف شد
    سري جديد مستند «يک لقمه نون» به تهيه کنندگي و کارگرداني اميرحسين خليل زاده در شبکه مستند توليد مي شود و مانند سري قبل به صاحبان مشاغل مختلف مي پردازد.خليل زاده درباره روند توليد اين مجموعه گفت: بعد از پخش سري اول که با استقبال مخاطبان و مديران شبکه مستند مواجه شد، تصميم گرفتيم سري دوم آن را با ساختاري متفاوت در 50 قسمت توليد کنيم.
    به گفته خليل زاده ، تاکنون تصويربرداري 25 قسمت از اين مجموعه در سمنان، دامغان، مهاباد، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، تهران و ساوه به پايان رسيده و گروه براي ضبط برخي از قسمت ها به روستاهاي ابهر، شبستر و ساوه نيز سفر کرده است.
    وي درباره تفاوت سري جديد «يک لقمه نون» با سري قبل گفت: اين مجموعه نيز مانند قسمت قبل سعي در به تصوير کشيدن زندگي انسان هايي دارد که تحت هر شرايطي به دنبال کسب روزي حلال هستند اما در سري جديد سعي کرديم به مشاغلي بپردازيم که بيشتر به زندگي مردم و بخصوص نسل جوان نزديک است. ما در هر قسمت به حفظ تنوع شغلي و سن و سال افراد توجه مي کنيم تا بتوانيم تصويري درست از مردم سرزمينمان ارائه کنيم. ضمن اين که سري قبلي مجموعه گزارشي ساخته شده بود و اين بار سراغ ساخت مستند محض و پرتره رفته ايم. در اين مستند به افرادي با مشاغل مختلف پرداخته ايم که گستره اي از پروفسور جراح تا کارگر کوره پزخانه را شامل مي شود.
    محمدامين مهتدي و اميرحسين خليل زاده تهيه کنندگي اين مجموعه مستند را بر عهده دارند. تصويربرداري آن برعهده سيد محسن کولکو و حسن کمالي است. تدوين مجموعه را محسن محمدي برعهده دارد و مجري طرح نيز موسسه فرهنگي سابقون است.خليل زاده ابراز اميدواري کرد «يک لقمه نون» زمستان امسال از شبکه مستند پخش شود.
    
    «راديو مستند» در تلويزيون
    يکي از آثار در حال توليد در شبکه مستند «راديو مستند» نام دارد که در 26 قسمت توليد مي شود و مستنداتي از بهترين و تاثيرگذارترين برنامه هاي راديويي را ثبت و ارائه مي کند.
    برنامه «راديو مستند» به سراغ پشت صحنه بهترين و تاثيرگذارترين برنامه هاي راديويي مي رود و از مراحل توليد اين برنامه ها در شبکه هاي مطرح راديويي مستندي تصويري ارائه مي کند. محمدعلي شيرزادي تهيه کننده و کارگردان اين مجموعه درباره بخش هاي مختلف آن گفت: در اين برنامه سراغ برنامه هاي مطرح راديو مي رويم، با برنامه سازان و گويندگان مولف شبکه هاي راديويي گفت وگو مي کنيم و لحظاتي از برنامه هاي پرمخاطب راديو را به تصوير مي کشيم.
    وي افزود: در تدارک هستيم تا موسيقي بين برنامه ها را نيز با ساخت نما آهنگي با حضور خوانندگان مطرح کشور بسازيم و از اجراي زنده آنها در استوديو تصاوير جذابي به مخاطبان اين مستند ارائه کنيم.
    رضا ريوندي، مصطفي فريدوني و محمدعلي بهبهاني تصويربرداري اين مجموعه مستند را برعهده دارند، محسن عبدلي دستيار تهيه، محمدرضا فدايي تدوينگر و بيژن حيدري به عنوان صدابردار با اين برنامه همکاري دارند. توليد مجموعه راديو مستند به نيمه رسيده و از اول بهمن از شبکه مستند به نمايش در مي آيد.
    
    
    سياست و هنر مقابل دوربين مستندسازان / شبکه مستند، توليد مجموعه هايي را آغاز کرده که مي توانند به عنوان آثار مرجع نيز مد نظر قرار بگيرند
    


 روزنامه جام جم، شماره 3880 به تاريخ 17/10/92، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 97 بار
    آثار ديگري از "آذر مهاجر"

  آواز ابوعطاي صنعت مد
آذر مهاجر، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  تك آهنگ دارم پس هستم!
آذر مهاجر، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  اگه مي توني نخون! / رمان هاي عامه پسند و پرفروش چند دهه اخير چه آثاري بودند و چرا پرفروش شدند
آذر مهاجر، جام جم 5/6/97
مشاهده متن    
  ماجراي يك پوزخند ژاپني!
آذر مهاجر، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
  چند مي گيري كمك نكني؟
آذر مهاجر، جام جم 23/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي زبان شناسي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 20)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است