|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

"روزنامه‌نگاري پهپادي" چيستmagiran.com: "روزنامه‌نگاري پهپادي" چيست
 
 

 خبرگزاري تسنيم 11/3/97

"روزنامه‌نگاري پهپادي" چيست

مزيت‌هاي عمده بهره‌گيري از "پهپاد" در روزنامه‌نگاري جديد طي نشستي با حضور جمعي از روزنامه‌نگاران و مستندسازان بررسي شد.
    به گزارش گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران پويا؛ مزيت‌هاي عمده بهره‌گيري از پهپاد در روزنامه‌نگاري جديد طي نشستي با حضور جمعي از روزنامه نگاران و مستندسازان در دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها بررسي شد.
    در اين نشست تخصصي حميدرضا خطيبي، روزنامه‌نگار و مترجم؛ حميد ضيايي پرور، مديركل دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها؛ احسان رحيمي، مشاور مديرعامل سازمان فناوري، اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران؛ شهروز كيايي، مدير برنامه و مسئول روابط عمومي گروه فرا‌ديد؛ ساجد محمدي، مدير فني بخش هلي‌شات شركت آموت و حامد سعيدي، دبير كارگروه پهپاد اتحاديه‌ هوافضا، پيرامون روزنامه‌نگاري پهبادي و مزيت‌هاي عمده استفاده از پهپاد در روزنامه‌نگاري سخن گفتند.
    در ابتداي اين نشست حميدرضا خطيبي با اشاره به سابقه‌ اين نوع روزنامه‌نگاري گفت: پرنده‌هاي هدايت‌پذير از راه دور يا پهپاد عمري به‌اندازه‌ي صنعت حمل‌ونقل دارند. اين فناوري ابتدا در صنعت هوانوردي و در جنگ جهاني اول بود كه استفاده از آن باب شد. تكنولوژي‌هايي مثل پهپاد بيشتر خاستگاه نظامي دارند و از طريق ارتش توسعه پيدا كردند. استفاده از پهپادها بيشتر در امور نظامي و تجسسي و تا حدي هم مساعي تا به امروز توسعه پيدا كرده است. در دهه‌ 90 همزمان با انقلاب ديجيتال پهپاد هم دستخوش دگرگوني‌هاي زيادي شده است.
    او ادامه داد: در دهه‌ي 90 خود ايالات‌ متحده‌ آمريكا 40 ميليارد دلار براي پهپاد هزينه كرد كه نتيجه‌ي آن در جنگ عراق و افغانستان مشخص شد. از سال 2000 هم استفاده‌هاي تجاري از پهپاد گسترش پيدا كرد مخصوصاً در حيطه‌ي روزنامه‌نگاري، هر چند هنوز براي اين مقوله در مرحله‌ي گردآوري اطلاعات است.
    خطيبي افزود: بسياري اين سؤال را مطرح مي‌كنند كه چرا از نظر فني بايد اين مقوله از روزنامه‌نگاري براي خبرنگاران مهم باشد؟ در مورد روزنامه‌نگاري سنسور، لازم نيست حتماً مهندس اين رشته باشيد و همان خروجي سنسور كفايت مي‌كند تا روزنامه‌نگار آن داده‌ها را مورد تحليل و پردازش خود قرار دهد اما براي روزنامه‌نگاري پهپاد، روزنامه‌نگار مجبور است كه خودش پهپاد را به حركت دربياورد براي همين مسائل فني براي روزنامه‌نگار پهپاد مهم مي‌شود.
    اين روزنامه‌نگار با توضيح درباره‌ مراحل آشنايي و آموزش روزنامه‌نگاري پهپاد در ايالات‌ متحده آمريكا توضيح داد: اين مقوله از روزنامه‌نگاري در اين كشور داراي سه مرحله است يكي از آن‌ها اخذ مجوز و پروانه‌ كار با پهپاد، آشنايي با قوانين و دستورالعمل آزمايشگاه روزنامه‌نگاري پهپاد، اخذ بيمه براي پهپاد همچنين آشنايي با مقررات هوانوردي كه از طريق آزمون انجام مي‌شود.
    احسان رحيمي نيز به عنوان ديگر سخنران اين نشست به بيان تجربه خود در گرفتن تصاوير هوايي از شهر تهران پرداخت و توضيح داد: در سال 1355 «گرستر» توانست نخستين تصاوير هوايي را در ايران با استفاده از بالون و هواپيما بگيرد. ما سفري به تركيه داشتيم. در آنجا كتابي در اختيار ما قرار دادند كه در آن تصاوير هوايي از استامبول بود. اين كتاب براي ما خيلي جذاب بود و پيگير شديم تا ما هم تصاويري هوايي از تهران تهيه كنيم. حدود سال 89 بود كه اين ايده به ذهن ما رسيد. ابتدا دنبال پهپادهايي بوديم تا بتوانيم آن را كنترل كنيم ولي در آن زمان تكنولوژي آن وارد ايران نشده بود و به صورت فراگير هم در دسترس نبود. بنابراين پيگير شديم تا با هلي‌كوپترهاي واقعي در سطح شهر تهران پرواز كنيم. حدود 20 شركت در تهران پيدا كرديم كه خدمات پروازي در خارج از تهران مي‌دادند. يعني به هيچ عنوان اجازه پرواز در سطح تهران نداشتند.
    او ادامه داد: بعد از پيگيري‌هايي كه صورت گرفت متوجه شديم اين كار سخت‌گيري‌ها و قوانين خاص خود را دارد. به عبارتي بايد هلي‌كوپتر دو موتوره باشد كه كمترين امكان صوت را داشته باشد و ما به اين نتيجه رسيديم كه ناجا اين هلي‌كوپترها را دارد. شهردار وقت با آقاي احمدي مقدم مكاتبه‌اي كردند و ما توانستيم مجوز بگيريم تا در سطح شهر تهران – به‌جز جاهايي كه ممنوعيت پروازي دارد- پرواز كنيم. ما به‌جز مناطق ممنوعه چهار صوت پروازي در سطح شهر تهران داشتيم كه فكر مي‌كنم اگر مي‌خواستيم اين پروازها را با اين پهپادها انجام دهيم شايد حدود 200 صوت پروازي نياز بود. اگرچه مشكلات ما در آن زمان بيشتر بود ولي حسنش اين بود كه در يك ساعت توانستيم يك‌پنجم تهران را بگرديم و عكاسي كنيم.
    رحيمي به پروژه تهران سه‌بعدي اشاره كرد و گفت: در كنار اين پروژه‌ها، پروژه تهران سه‌بعدي داشتيم كه با همين تكنولوژي و تجربه سال 88 توانستيم تصاوير هوايي را تبديل به تصاوير سه‌بعدي كنيم و كتاب آن هم چاپ شد. از مهم‌ترين مشكلات ما در اين پروژه‌ها بيشتر بر روي مجوز گرفتن‌ها بود. تصاوير پهپادي و استفاده از آن‌ها در موضوعات گردشگري، ژورناليستي و… در رساندن مطالب به مخاطب خيلي كمك مي‌كند.
    شهروز كيايي نيز در ادامه اين نشست گفت: از سال 86 به مقوله‌ فيلم‌برداري با هلي شات وارد شديم و ما به عنوان اولين تيم، موفق شديم كه اين مدل از هواپيما را وارد سينما كنيم. از سال 91 شروع به ساخت مستند «ايران» كرديم كه از اين تيم هم استقبال زيادي شد و قرار شد با فيلم‌برداري هلي شات تصويرهايي از شهرهاي ايران تهيه كنيم تا تصويرهاي ماندگاري از ايران به‌جا بماند. در كنار اين نوع تصويربرداري ما سعي كرديم تصويرهاي زميني هم بگيريم و بيشتر هدفمان نشان دادن زيبايي شهر و تقويت بنيان فكري جامعه بود.
    او ادامه داد: خروجي اين كار هم بسيار مورد استقبال مديران شبكه‌ي تلويزيوني شد در حال حاضر هم از اين مقوله در سينما بسيار استفاده مي‌شود چراكه با اين فناوري آنچه دوست داريم پياده مي‌كنيم.
    ساجد محمدي، به بيان تاريخچه‌اي از ورود پهپادها در ايران پرداخت و توضيح داد: در سال 86 دغدغه تصويربرداري هوايي با استفاده از پهپاد در ايران شروع شد و مطمئناً در آينده پيشرفت بيشتري خواهد داشت. دغدغه‌ها از اول متفاوت بود. به عبارتي دغدغه اوليه ما پرواز با دوربيني بود كه صرفاً بتوانيم نماي هوايي را تصويربرداري كنيم. در اوايل كار اين نماي هوايي قطعاً يكسري ايرادات و ضعف‌هايي داشت. دغدغه‌ها كم‌كم به اين سمت رفت كه دوربين دلخواه خودمان را پرواز دهيم و اين پرنده مأموريت‌هايي كه قبلاً حتي فكر آن را نمي‌كرديم بتواند انجام دهد. كم‌كم اين پرنده‌ها هوشمندتر شدند. در حال حاضر شركت‌هاي مختلفي چه در ايران و چه خارج از ايران هم به عنوان كاربر و هم به عنوان سازنده اين پرنده‌ها فعاليت دارند.
    او ادامه داد: شركت‌ها پيشرفت‌هاي خوبي داشتند و الان پرنده‌ها به سمتي مي‌روند كه شايد نيازي نباشد تا كاربر، كار خاصي انجام دهد. به عنوان مثال در اوايل يكسري هلي‌كوپترها بودند كه دردسرهاي زيادي داشتند و لازم بود تجهيزات زيادي با خود ببريم تا بتوانيم تصويربرداري كنيم. البته الان هم اگر بخواهيم كاري حرفه‌اي انجام دهيم نياز به تجهيزات ديگري هم داريم. بعدها يكسري پهپادهاي ديگري وارد اين عرصه شدند كه مي‌توان از آن‌ها به صورت نيمه‌حرفه‌اي يا آماتور نام برد. پهپادهاي شركت دي جي آي در ايران در حال حاضر روز به روز در حال پيشرفت هستند.
    محمدي ضمن اشاره به موضوع نشست گفت: با توجه به اينكه موضوع اين جلسه روزنامه‌نگاري پهپادي است بايد بگويم اولين اصل در اين قضيه اين است كه دغدغه شما خروجي تصوير يا خبرتان باشد. دومين دغدغه اين است كه شما بتوانيد از اين ابزار به راحتي استفاده كنيد.
    مدير فني بخش هلي‌شات شركت آموت به معرفي پهپادها در ايران پرداخت: شركت دي جي آي از چند سري نيمه‌حرفه‌اي و آماتور شروع كرد و بعد سري‌هاي فانتوم و در ادامه سري‌هاي مويك به آن اضافه شد. به عبارتي كم‌كم پيشرفت كرد و پرنده‌هاي حرفه‌اي‌تر وارد كار شد. بر روي سري‌هاي اول يك دوربين بود و بعد كمي پيشرفته‌تر شدند به گونه‌اي كه شما بتوانيد تصويري بدون لرزش داشته باشيد در سري‌هاي بعدي برد اين پرنده‌ها بيشتر شد يعني اگر قبلاً به سختي برد اين پرنده‌ها به 200 الي 300 متر مي‌رسيد بعداً به راحتي به دو كيلومتر رسيد و الان در سري‌هاي مويك سيستم به گونه‌اي طراحي‌شده كه پرنده تا 7 كيلومتر مي‌تواند دور شود. در آخرين سري اين پرنده‌ها يكسري سنسور اضافه‌شده كه پرنده مي‌تواند سوژه را تشخيص دهد و به مانع برخورد نكند.
    محمدي ادامه داد: آخرين مدلي كه معرفي شده، پرنده مويك اير است كه حتي در جيب كت شما مي‌تواند جاي بگيرد و قابليت جابجايي و استفاده آن آسان است. حدود قيمت‌ها از 7 ميليون تومان تا 10 ميليون تومان است و قابليت بالا پايين شدن دارند. استفاده از اين پهپادها همان‌طور كه راحت‌تر شد مشكلات تيم‌هاي حرفه‌اي بيشتر شد. چون كاربر غيرحرفه‌اي بر اساس دانش كمي كه دارد يكسري استانداردها را رعايت نمي‌كند.
    حامد سعيدي، دبير كارگروه پهپاد اتحاديه‌ي هوافضا درباره‌ي عملكرد اين اتحاديه گفت: اتحاديه هوافضا تنها تشكل قانوني در اين حيطه است كه براي توليد و خدمات هوايي فعاليت دارد و داراي چندين شركت است. كارگروه پهپاد از سال 88 تأسيس شد و از سال 89 رسالت جديدي به عهده‌ي آن گذاشته شد و از سال 94 هم با آمدن ربات‌هاي پرنده ما شروع به انتشار اخبار اين حوزه و برگزاري آموزش‌ها در اين مقوله شديم.
    او ادامه داد: در حال حاضر ما فعاليتمان را در سامانه‌ي هوشمند هوايي انجام مي‌دهيم. در اين سامانه پهپاد غيرنظامي و تمام آنچه يك كاربر براي پهپاد بخواهد در يك پلتفرم يكپارچه جمع شده است در اين سامانه ما سعي كرده‌ايم تمام كاركردهاي پهپاد در كشور از حمل‌ونقل گرفته تا آبياري در زمين‌هاي كشاورزي، كنترل راه‌ها، پيدا كردن كوهنوردان، امداد و نجات اطلاع‌رساني انجام شود.
    دبير كارگروه پهپاد افزود: يكي ديگر از كاركردهاي پهپادها تصويربرداري هوايي و واكنش سريع آن‌ها در منطقه‌ي زلزله‌زده‌ي كرمانشاه بود كه ما يگان واكنش سريع را به آن منطقه اعزام كرديم در حالي كه بسياري از مسئولان در آن روزها نمي‌دانستند در شهر سر پل ذهاب و ازگله چه خبر است در حالي كه ما با همين پهپاد حتي تعداد چادرهاي توزيع‌شده را هم آناليز كرديم كه همين باعث توزيع درست‌تر كمك‌ها شد.
    سعيدي ادامه داد: در حال حاضر ما مي‌دانيم كه براي تمام امور عمراني، ساخت‌وساز و هر آنچه بخواهيم علم كنيم نياز به نقشه‌برداري داريم در حالي كه اين تكنولوژي نوين كار نقشه‌برداري را براي كاربران بسيار آسان كرده است و حتي ما مي‌توانيم مناطق خارج از كشور را هم نقشه‌برداري كنيم. آنچه در اينجا مهم است آموزش و ثبت پلاك اين هواپيماها هست. اعطاي شناسنامه براي هر كدام از اين پهپادها به اين صورت است كه بعد از بررسي صلاحيت افراد و گذراندن يك دوره آموزش يك‌روزه براي آن‌ها شناسنامه و پلاك براي اين پرنده‌ بدون سرنشين صادر مي‌شود.
    او با اشاره به تعداد كاربراني كه از پهپاد استفاده مي‌كنند، گفت: تا به امروز 11 هزار كاربر اين پهپاد را تهيه‌كرده‌اند كه هفت هزار كاربر شاغل هستند و بيشترين شغل‌ها به ترتيب شامل فيلم‌بردار و عكاسان بعد نقشه‌برداران و بعد مؤسسات حمل كالا. در اين ميان 100 تيم خبري رسانه‌اي در اين سامانه پرونده دارند كه ‌بخشي مربوط به افراد شاغل در صداوسيما و بخش ديگر مربوط به خبرگزاري‌هاست.
    دبير كارگروه پهپاد توضيح داد: افراد بايد حتماً اين مسئله را لحاظ كنند كه از فروشگاه‌هاي مجازي و قانوني يك پهپاد تهيه كنند و بعد يك دوره آموزش يك‌روزه كه شامل مقررات امنيتي و پروازي را بگذرانند كه در آن مناطق ممنوعه و حد و حدود پروازها هم مشخص‌شده است را ياد بگيرند. بعد از اين به راحتي مي‌توانند درخواست پلاك و شناسنامه‌ي مالكيت بدهند. بعد از اين ماجرا مي‌توانند به استانداري و فرمانداري شهرهاي مختلف مراجعه كنند تا مجوزهاي لازم براي ساختن تصوير و مستندها فراهم شود
     

View: 1549 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/03/11/1740079

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله توليد و فرآوري محصولات زراعي و باغي
متن مطالب شماره 31 (پياپي 81)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است